None

An 18-member board of directors, composed of both elected and appointed officials, sets policy for the Association. The officers (executive committee) are elected to one-year terms at the Association's Annual Meeting. The officers' terms will expire in July 2018.

President
Councilmember Octavia Williams-Blake, Florence

First Vice President 
Mayor Dennis Raines, Mauldin
 
Second Vice President 
Mayor Cornelius Huff, Inman
 
Third Vice President
Councilmember Kathy Pender, Rock Hill

Immediate Past President
Mayor Elise Partin, Cayce

Board members are elected at the Association's Annual Meeting for three-year terms. The board is composed of representatives from each area of the 10 councils of governments and three at large seats.

Councilmember Amy Brown of Chesterfield
Representing: Pee Dee Regional Council of Governments area
Term expires: July 2019

Mayor J.C. Cook of Clemson
Representing: Appalachian Regional Council of Governments area
Term expires: July 2020

Mayor Terrence Culbreath of Johnston
Representing: Upper Savannah Council of Governments area
Term expires: July 2021

Mayor Jackie Heyward of Hollywood
Representing: At large
Term expires: July 2020

Councilmember Mary Jeffcoat of Myrtle Beach
Representing: Waccamaw Regional Council of Governments area
Term expires: July 2021

Mayor Billy Keyserling of Beaufort
Representing: Lowcountry Council of Governments area
Term expires: July 2019

Mayor Michael Lockliear of Moncks Corner
Representing: Berkeley-Charleston-Dorchester Council of Governments area
Term expires: July 2019

Mayor Steve MacDougall of Lexington
Representing: Central Midlands Council of Governments area
Term expires: July 2020

Mayor Wade McLeod of Paxville
Representing: Santee Lynches Council of Governments area
Term expires: July 2019

Mayor Rick Osbon of Aiken
Representing: At large
Term expires: July 2021

Councilmember Wes Spurrier of Clover
Representing: Catawba Regional Council of Governments area
Term expires: July 2021

Mayor Jason Stapleton of Williston
Representing: Lower Savannah Council of Governments area
Term expires: July 2020

City Administrator John Yow of Orangeburg
Representing: At large
Term expires: July 2019